
Navštíveno 3885x

Dotaz na místní kotelníky/plynaře.
Jde o dva BD, každý 40 bytů, kotelna je v jednom domě, spojené jsou topným kanálem.
Jsou tam 2 kotly Rendamax R306 (tj. výkon nominál 230, min 49, max 243 kW kus).
Kotelna byla koncipovaná v roce 2005 na nezateplené domy, nyní je stav takový, že 60 bytů je zatepleno, nová střecha, okna a pod. Jeden kotel je v současné době porouchaný, minule jen nějaký ventilátor stál bratru 20tis, jsou oba tedy 10 let staré a nejspíš je budeme muset provozovat na nižší než optimální výkon.
Nebude výhodnější je dát do pryč a na každou větev dát jeden malý kotel (teď je to rozdělené podle družstev na 3 větve, ale jde to osadit na 4 podle vchodů)?
Případně tip na dobrou firmu, která vypracuje zprávu/rozpočet co a jak bude nejvýhodnější?
Díky
Tohle není na kotelníka/plynaře, ale na projektanta.
Na tomhle bych úplně nešetřil.
Předpokládám, že je to v Praze ?
Můžu to přeposlat mýmu projektantovi. Ale je docela vytížen.
Určitě, případně ať se ozve na mejl pod nickem, pokud to bude mít hlavu/patu, nechám to přes něj zpracovat.
Pročpak by to nebylo pro kotelníky/plynaře? Mnohdy jsou to lidi s lepším rozhledem a stokrát větší praxí, než teoretici od prkna/Autocadu, kteří systémy navrhují podle toho, který dealer kterých kotlů jim v létě zaplatí dovolenou u móře.... :-D :-D :-D
Chápu dobře, že má "padnout" kotelna s Rendamaxama a každý dům má mít teď svou "kotelničku"? To zavání nutností u druhého domu řešit kouřovou cestu, přípojku plynu, atd.... TOpný kanál je v pohodě nebo taky dožilý?
Jinak větvení rozvodů je něco úplně jiného než větvení zdroje tepla...a určitě u bytovky bych to, po dvaceti letech v oboru :-D, neřešil zdrojem o jednom kotli, tedy v případě závady systémem bez zálohy a nouzového provozu. Nu asamozřejmě úplně prvotní krok by mělo být alespoň rámcové přepočtení tepelných ztrát (stačí spočítat vložený výkon otopnou plochou a kontrolně spočíst tepelnou potřebu stavby přes příkon/m3 vytápěného prostoru) po těch všech stavebních úpravách, od hodnoty nově potřebného výkonu se odrazit s návrhem. A co se týká obecně do čeho "jít" - nejlepší poměr cena/výkon/spolehlivost bude samozřejmě kaskáda kondenzačních kotlů, ekvitermní uzel na "ostré vodě" pro každý dům, a ohřev TUV v souběhu s otopem, pokud finance dovolí tak se solárním příhřevem v bivalentním boileru, nebo ještě líp ve dvojici boilerů s přečerpáváním předehřáté vody :)
Dotaz jsem mu přeposlal, zítra ti napíše.
Radku, taktéž se živím servisem plynu, a provizní systém znám. Jak provize pro projektanty, tak provize za spuštění. O tom to není...