Auto HI-FI Club CZ

autohifi,auto hi-fi,auto hifi,autohificlub,auto hi-fi club,club, klub,fórum,autorádio,autozesilovač,autorádio cd,autorádio mp3,autorádio dvd, tuning,srazy,tuningshow,klub,emma,dbdrag,tuning,autotuning,carstyling, tlumeni, Alpine,octavia,Brax,Denon,Clarion,Pioneer,Sony,panasonic,Helix, Dynamat,dego,Hertz,Audison,Fusion,McIntosh,Focal,Rockford Fosgate,Dynaudio,JBL,xenony,becker,jvc,kenwood,ground zero,dietz,morel doorboardy ,zapojeni,felicia,pioneer,peugeot,zastavba,audio,306,repro,golf,instalace,dls,4x100,FELICIE,morpheus,helix,audi(forum)

o

Forum > Ostatní > Pasivní domy

 o Navštíveno 3976x o
o 04.05.2016, 14:20 | DaveX
Jelikož je tady mnoho stavitelů, rád bych se zeptal, zdali nemáte někdo zkušenosti s konkrétní firmou, použitými zařízeními, materiály apod.

Chystám se za necelé 2 roky stavět a rád bych šel do pasivního domku. Rád bych se už mrkl na projekty a něco začal zjišťovat nebo shánět.

Lokalita: okres Opava (Ostravsko)

Zatím mě zaujalo toto: [ Link ]

Díky moc.


o 05.05.2016, 09:08 | Mr.Scully
Jsem sice laik, ale měl by ses podle mě odrazit od toho, jestli vůbec budeš mít pozemek, který pasivní dům umožňuje. Pokud budeš mít blbou orientaci (jako já) někam na sever, tak je možný, že bys musel mít úplně debilní vnitřní uspořádání a dům víceméně jako betonovou kostku, aby ses na pasivní standard vůbec dostal. Z mého pohledu je daleko lepší postavit nízkoenergetický dům, který se pasivu blíží (a možná ho i splňuje), ale nemusíš kvůli tomu dělat psí kusy, testy atd.
o 05.05.2016, 17:28 | addamec
Také se chystáme stavět a o pasivní domy jsem se zajímal, tak napíšu svůj laický názor. Když jsem si začal počítat návratnosti, zjistil jsem, že je v nedohlednu a v případě složitější technologií za hranicí jejich životnosti.
Všichni píší, jak pasivní dům je hlavně o chytrém návrhu, ale na požadované hodnoty se bez TČ nebo fotovoltaiky nikdy nedostaneš.
Nakonec jdeme do klasické dřevostavby, kam jsme si nechali dát lepší okna a řízené větrání s rekuperací (z důvodu komfortu, nikoliv úspor). Očekávám náklady za energie okolo 30tis / rok a ve vstupní investici jsem ušetřil tak 500tis. U pasivního domu bych byl s náklady na energie okolo 20tis.
o 05.05.2016, 18:30 | Mr.Scully
Je to individuální, ale mně ty tanečky kolem TČ přijdou občas až absurdní... už jsem viděl diskuse typu "návratnost 11 let, ale čerpadlo má životnost jenom 10, takže je to naprosto nevýhodný" (nebo přesně obráceně). Jinými slovy se přeceňuje význam toho rozhodnutí, jestli TČ ano nebo ne. Já vybíral mezi elektrokotlem a TČ a v podstatě nebylo možné nějak rozumně dopředu odhadnout, co z toho se vyplatí - a je to úplně jedno, protože ten rozdíl byl celkem minimální. Jestli dám o 150k víc při stavbě a pak ušetřím 10-15k ročně, tak je fakt prakticky nulovej rozdíl, jestli se čerpadlo rozbije za 10 nebo 13 let.
o 05.05.2016, 22:52 | noclue
Uz sme jeden nizkoenergeticky postavili a ideme stavat znova.
Neviem, ako sa to pocita u vas, ze co je pasivny a co nizkoenergeticky dom.
Tu je na to norma ENEV 2009 a stupne su 70% to je normal,
55% to je nizkoenergeticky
A pod 40% je kvazi pasivny.

Mame juzny svah, cize bez nejakych okolkov vieme z porotonu t8 spravit 55% s kurenim plynom.
Keby sme chceli ist na 40, potrebujeme vodne TC a aspon 4.8kW solar...
S tym plynom a slune navrhnutymi kachlami v obyvacke sme teoreticky na 100€ mesacne pri 180m2 pri TC si treba osefovat, aby nahodou susedia tiez nemali TC v rovnakej vode, lebo sa moze znizit ucinnost.
o 06.05.2016, 09:31 | Skury
Za prvý... Tepelný čerpadlo pasivní barák nedělá... Za druhý je potřeba si říct, co si od pasivního baráku člověk představuje. Za další je potřeba si vybrat vhodného projektanta a následně správnou firmu. Hodně firem se řídí tím, že je to pasiv, takže bude vyšší cena. To není absolutně pravda. Není problém postavit pasiv levněji než třeba z Ytongu. :)
o 06.05.2016, 10:26 | DaveX
Skury: taky mám podobný názor, a proto se snažím zjistit co možná nejvíce, spíše ze zkušeností, než slibů firem :)
o 06.05.2016, 14:14 | Skury
DaveX: Hodně informací třeba najdeš na www.tzb-info.cz, takovej stavařskej server. Škoda že jsi až z druhé strany republiky... Nebo přijeď na západ. :D
o 09.05.2016, 10:07 | capo
Mám pasivní dům na Praze Východ. Stavěl ho Penatus. Měl jsem individuální projekt s ohledem na dosažení standardu a certifikace. Topení obstarává elektrokotel který přes výměník ohřívá vzduch v rekuperační jednotce (topná tělesa tvoří jen žebřík v koupelně a podlaha v předsíni, jinak jsou všude větrací průduchy). TČ by se nevyplatilo. Navíc mám FVE na střeše. Konstrukce je difuzně otevřená, takže se v domě nedrží vlhkost. Bydlím tam druhým rokem, trochu se potýkám s příliš suchým vzduchem, přes zimu musím ložnici zvlhčovat, vlkost by se pohybovala pod 40%. Kromě tohodle jsem maximálně spokojenej. Trochu doufám že se to maličko zlepší až více vyroste zeleň v okolí.
o 09.05.2016, 16:44 | Skury
capo: Ohledně suchého vzduchu... Hodně záleží na provozu v domě, na větrání, na typu omítek... 40% je už fakt hranice. :(
o 09.05.2016, 23:42 | noclue
capo> mal to sused, pod 40% je zdraviu skodlive. Vysusa to dychacie cesty. Sused to mal tiez pod 40%, ked mu zle nastavili decentralne vetranie s tepelnou rekuperaciou, proste mu to islo naplno kvoli problemu s cidlom.

Ked to znizili a spravne napojili tak si vie v normalnom rozmedzi nastavit aku vlhkost chce.
o 10.05.2016, 13:19 | capo
Vlhkost se dostává ven přes stěny, nebo při větrání. S tím prvním nic neudělám - to je vlastnost difuzně otevřené konstrukce. S tím druhým - mám rekuperaci nastavenou prakticky na nonstop cirkulaci (kdy se vzduch jen točí kvůli rozvodu tepla, žádná vlkost se nemá kam by se ztratila) a 2x za den se vyvětrá asi po 60 minutách. Vzhledem k objemu vzduchu by tohle nemělo nic významně znamenat. Přesto jsou výsledky jaké jsou. Ono dělá hodně že jsme ve velkém baráku jen 2 a ještě přes den v práci. Tohle se v létě změní, tak doufám že příští zima bude lepší :)
o  Zpět  o  Nahoru
o
 

Vložit nový příspěvek do fóra


  Pro vložení příspěvku musíte být přihlášen/a.
Stránka vygenerována za 0.3146 sekund.